+90 (212) 220 8757 - 0532 705 43 40

Perpa Tic. Merkezi A Blok Kat:9 Daire:1200 Şişli/İstanbul

Top

Sprinkler Sulu Yangın Söndürme Sistemleri

Sprinkler  Sulu Yangın Söndürme Sistemleri

Firmamız tarafından satışı montajı , bakımı yapılan sprinkler söndürme sistemleri, otomatik yangın söndürme sistemleridir. Başlayan yangını ilerlemeden ve kontrol dışına çıkmadan önce tespit eder, haber verir ve gerekli müdehaleyi yapıp , söndürmektedir.

Tüm ( A ) ve ( C ) sınıfı yangınlarında kullanılabilir. ( B ), ( D ) ve ( E ) sınıfı yangınlarında kullanılamaz.

Normal olarak her bir sprinkler tıkalıdır ve belirli bir sıcaklık düzeyine ulaştığı zaman açılmaktadır. Tıkamanın önemli bir aparatı cam tüptür. İçinde bulunan sıvı yangından çıkan ısıyla genleşir. Sağlam cam tüp ancak maksimum ortam sıcaklığına göre yangın sonucu 30C arttığında patlar. Bunun ardından boru şebekesi içindeki basınçlı su reflektör ile yangın üzerine ani şekilde boşaltılır. Eş zamanlı olarak borular içerisinde oluşan akış sistemin bağlı olduğu alarm sistemini tetikler.

Sprinkler  Sulu Yangın Söndürme Sistemleri

SPRINKLER

Sprinkler aktive olma sıcaklıklarına ve duyarlılıklarına göre ikiye ayrılabilirler. Herhangi bir sprinklerin koruma bölgesi 9 m2 den 21 m2 ye kadar değişkenlik gösterebilmektedir. Sprinkler türü, uygulama bölgesine göre seçilmektedir.

ÖZEL VERSİYONLAR

Çeşitli riskler ve mimarinin getirdiği bazı durumlar nedeniyle bazı özel çözümler gerektirir. Bu nedenlerden ötürü geniş bir sprinkler yelpazesi bulunmaktadır. Sıcaklık aralıklarının değişmesi, cevap verme duyarlılıklarına, su akış karakteristiklerine, sprey özelliklerine ayrıca malzeme ve işçiliğe göre de sınıflandırılabilmektedir.

ISLAK BORU TİPLERİ

Islak boru sistemleri sprinkler sistemlerinin en yaygın tipidir. Bu tip sistemlerde, sprinkler boru şebekesi tamamen basınçlı su ile doludur.

KURU BORU SİSTEMLERİ

Kuru boru sistemi özellikle donma riski olan mekanlar için tasarlanmıştır.Kritik alanlarda boru şebekesi su ile dolu değildir, bunun yerine basınçlı hava ile doldurulmaktadır.

ÖN-TEPKİMELİ KURU BORU SİSTEMLER

Kuru sistemin işleyişine göre çalışmaktadır. Sprinkler ve yangın algılama mekanizmasından oluşmaktadır. Örnek vermek gerekirse; bir sprinklerin kaza ile oluşacak mekanik hasarı alanda bulunan, pahalı elektronik cihazlara hasar verebilecek yerlerde kullanılmaktadır.

Bizlerle İletişime Geçmek İçin Tıklayınız.

Call Now ButtonHemen Ara